Tel.: +420 382 217 154

Máme doma předškoláka, aneb proč nesnášíte proč?

Čas vedle našich dětí letí jak vítr. Někdy je to spíš pořádná vichřice, která hrozí, že nás zcela převálcuje. Ale nenechte se mýlit. Za deset až dvanáct let budete na toto období vzpomínat s nostalgií. Puberta, to bude teprve ten správný ,,fičák“.

Naši drobečci nám pěkně povyrostli, rozmluvili se a snaží se osamostatnit. Máme za sebou nejhorší období vzdoru, i když chvilky vzteku se stále objevují dost často. Ten náš malý človíček je již ve svých očích schopen spousty věcí, vlastně všech, kromě uklízení hraček, spořádaného jídla, včasného spaní a podobných naprosto zbytečných buzerací. Jen my mu nějak bráníme v rozletu. Takže důrazně pronesená slova ,, Já sám“ a ,,To zvládnu“ slyšíme stále častěji. Stále častěji také likvidujeme a uklízíme následky situací ,,To sem nezvládl“. Postavení se na vlastní nožičky je složitý proces, náročný hlavně pro nás rodiče a prarodiče. Nejtěžší je asi zvládnout své pocity a strachy a pustit naše malé lásky zase o krok dál do života.

A teď k samostatné a velmi zásadní kapitole ,,proč“. Také máte pocit, že nic jiného víceméně neslyšíte? Váš život se změnil v nikdy nekončící vědomostní soutěž? Jak velká je Vaše duševní odolnost? Po kolikátém ,,proč“ odpovídáte ,,protože“ či ještě hůře odseknete, abyste si pak vyčítali, že nejste dost trpěliví a milující? Nic si nevyčítejte! Vaše láska se nedá měřit počtem zodpovězených dotazů, jste také jen lidé a ne wikipedie. Všimli jste si, jak nás dětí s chutí trénují a mnohá následná ,,proč“ si užívají? Zkuste situaci otočit a ptejte se ,,proč“ vy. Uvidíte poměrně rychlý, ale bohužel krátkodobý efekt. Vydržte, jednou byste byli rádi, kdyby se Vás vaše dítě ptalo na něco jiného, než co je k jídlu a kdy se může vrátit z diskotéky. Již nikdy nezažijete období větší zvídavosti a touhy po informacích. Již nikdy nebudete pro své dítě tou nejvzdělanější, nejinformovanější a nejkompetentnější osobou na světě. Užívejte si to! Víc obdivných pohledů jen tak nikde nezískáte. Uložte si toto období dobře do paměti, ať máte z čeho čerpat sebevědomí, až od svého dítěte uvidíte pouze pohledy soucitné až pohrdavé, protože málokterý puberťák chápe, proč právě on má tak natvrdlé rodiče.

No řekněte, není on ten náš předškoláček vlastně sladký, milý a pomilováníhodný drobeček?