Tel.: +420 382 217 154

Není cvičení, jako cvičení

Před pár dny jsem se vydala vyzkoušet oblíbené cvičení pro ženy do tělocvičny základní školy ve vedlejší vesnici. Říkala jsem si, že to bude příjemná změna, poznám nové cviky, protáhnu se a odreaguji, protože cvičení, které navštěvují především starší dámy, takové být přece musí!

V tělocvičně se nacházelo cca 10 žen,  přibližně ve věku okolo padesátky, nikterak ve velké kondici. Proto mne zaskočily už jen první minuty lekce, kdy se na celou tělocvičnu rozehrály zumba rytmy a lektorka se dala do divokého tance, který kombinovala s poměrně těžkým posilováním. Hodinu prokládala sériemi kliků, dřepů, výpadů, dlouhými výdržemi v prkně a jinými technicky i fyzicky náročnými cviky, které dámy navštěvující tuto lekci absolutně nezvládaly. Rozhlížela jsem se po svém okolí a říkala jsem si, proč? Proč sem vlastně tyto ženy chodí? Proč navštěvují hodinu, která je pro ně absolutně nevhodná? Proč platí za ležení na podložce, protože serii tří minut unožování po 10 vteřinách prostě neucvičí? A proč to lektorka nevidí? Proč se o to lektorka nezajímá? Proč lektorka neuzpůsobí hodinu kondici a tělesnému stavu a věku klientů? Proč jí je jedno, že klienti většinu cviků dělají úplně špatně a že si tím vlastně ubližují? Proč si vlastně tyto ženy tímto cvičením dobrovolně ničí zdraví?

Nevím!

Pokud jste tuto mojí krátkou úvahu dočetli až sem, prosím, zamyslete se nad tím, co pro Vás znamená zdraví a Vaše zdravé tělo! A pokud navštěvujete tyto fitness hodiny, kdy si Vás lektorka vůbec nevšímá a nezohlední Vaše zdravotní problémy a bolesti při cvičení, zkuste to udělat jinak! Najděte si ve svém okolí hodinu, kterou vede lektor pro zdraví, pro zdravá záda, pro správné držení těla, pro správné zapojení svalů a slibuji, že po pár hodinách opravdu na svém těle ucítíte rozdíl! 

Mgr. Denisa Škvorová